Vi söker... Personalen från 1961

Bland Krigsarkivets arkiverade skolorders har vi funnit namn på personer som arbetat på skolan. Med hjälp av detta personalfotografi hoppas vi nu kunna ge namnen ett ansikte.

Känner du igen någon på korten?

Har du uppgifter om personer på korten nedan är vi tacksamma om du delade med dig av dem! Kontakta Sven


  • 1: Karl Sune Edesäter
    Fanjunkare

  • 2: Namn
    Tjänst

  • 3: Namn
    Tjänst

  • 4: Namn
    Tjänst

  • 5: Namn
    Tjänst

  • 6: Namn
    Tjänst

  • 7: Namn
    Tjänst

  • 8: Namn
    Tjänst

  • 9: Namn
    Tjänst

  • 10: Engström
    Sergeant

  • 11: Namn
    Tjänst

  • 12: H. B. Lagerkvist
    Förrådsförman

  • 13: Åkerfelt
    Rustmästare

  • 14: Danielsson
    Fanjunkare

  • 15: Gösta Adolf Jägstad
    Överfurir

  • 16: Namn
    Tjänst

  • 17: Erland Asplind
    Överfurir

  • 18: Kapten Å. G. H. Bucht
    Kompanichef

  • 19: Helge Karlsson
    Värmeskötare

  • 20: Löfstedt
    Rustmästare

  • 21: Karl Åström
    Överfurir

  • 22: Holger Almgren
    Snickare

  • 23: Namn
    Tjänst

  • 24: Lt Ingemar Grahn
    Plutonchef Specialkompaniet

  • 25: Knut Jansson
    Värmeskötare

  • 26: Helge Nilsson
    Cykelreparatör

  • 27: Georg Södergren
    Reparatör

  • 28: Gösta Karnehed
    Förvaltare

  • 29: Kapten Hyltén- Cavallius
    Kasernofficer

  • 30: Gösta Swedén
    Chaufför

  • 31: Namn
    Tjänst

  • 32: E. I. Thulin
    Förrådsförman

  • 33: Namn
    Tjänst

  • 34: Namn
    Tjänst

  • 35: Börje Erling Berterud, Tyghantverkare
    Chef Verkstad

  • 36: Tage Seipler, Förvaltare
    Tjänst

  • 37: Namn
    Tjänst

  • 38: Rolf Eriksson
    Smed

  • 39: Ejnar Elverum
    Förrådsarbetare

  • 40: Lars Wedberg
    Mekaniker

  • 41: Ragnar Lundberg
    Förrådsarbetare

  • 42: Sven Lindberg
    Förrådsförman

  • 43: Valther Englund
    Förrådsförman

  • 44: Namn
    Tjänst

  • 45: Ivar Carlsson
    Mekaniker

  • 46: Namn
    Tjänst

  • 47: Nils Lagerkvist
    Tjänst

  • 48: Gösta Rundin
    Fanjunkare

  • 49: Namn
    Tjänst

  • 50: Birgit Uden
    Tjänst

  • 51: M. L. Lagerkvist
    Kontorsbiträde

  • 52: Magda Lagerkvist (ev.)
    Tjänst

  • 53: Hildegard Lind
    Städare

  • 54: Kolar Jan Albert Jansson
    Eldare

  • 55: Dagny Dahlberg
    Ekonomibiträde

  • 56: Fingal Dahlberg
    Maskinist

  • 57: Namn
    Tjänst

  • 58: Elin Norling
    Städare

  • 59: Åke Eriksson
    Tjänst

  • 60: Namn
    Tjänst

  • 61: Annie Nilsson
    Tjänst

  • 62: Namn
    Tjänst

  • 63: Namn
    Tjänst

  • 64: Emmy Olsson
    Tjänst

  • 65: Namn
    Tjänst

  • 66: Namn
    Tjänst

  • 67: Inger Sturk
    Kontorsbiträde

  • 68: Namn
    Tjänst

  • 69: Gun Johansson
    Kassaavdelningen

  • 70: Siv Isacsson
    Kontorsbiträde

  • 71: Namn
    Tjänst

  • 72: Kerstin Storm
    Husmor

  • 73: Sven Widegren
    Skolchef

  • 74: Linea Lundberg
    Ekonomibiträde

  • 75: Namn
    Tjänst

  • 76: Elsa Olsson
    Ekonomibiträde

  • 77: Maj Swedén
    Ekonomibiträde

  • 78: Mary Samuelsson
    Ekonomibiträde

  • 79: ev. Birgit Holm
    Ekonomibiträde

  • 80: Sigrid Jansson
    Ekonomibiträde